Lugesin Äripäeva Rikaste TOPi, mille tipus figureerib ka Hillar Teder, kes on osanik börsifirmas O’Key. Ettevõtte aktsia on aastaga järsu languse teinud ning see pani mind mõtlema, kas sealt võiks leida oma rahale hea töökoha.
- Hillar Teder Foto: Raul Mee
Hillar Tederi varanduse väärtus on aastaga langenud 80 miljoni euro võrra ning ärimees ise
rikaste edetabelis kukkunud kolme koha võrra, viiendaks. Põhjuseks on tema osalusega
Venemaa jaekaubandusketi O’Key äriline ebaedu. Seda näitab ka O’Key aktsia, mis on kukkunud aastaga 10 dollarilt 1,55 dollarile.
Ebakindel Vene majandus
Võtsin O’Key aktsia luubi alla, et uurida, kas investorile oleks see aktsia atraktiivne. Kõigepealt lõin lahti analüütikute soovitused. 17 investeerimisfirmast on ainult üks, kes aktsiat soovitab osta ja selleks on
Goldman Sachs, kellel on sellele 2,2dollariline hinnasiht. Kõikide analüütikute konsensus aktsiahinnale on 2,33 dollarit, mis on 50% üle tänase hinna. Kuid O’Key puhul ei maksa unustada, et selle suureks mõjutajaks on ebakindel Vene majandus.
O’Key on hüpermarketite kett ja seetõttu mõjutab seda otseselt ka Vene tarbijakindluse langus. Näiteks on
rubla kurss teiste valuutade vastu oluliselt kukkunud ja seetõttu on välismaised kaubad Vene tarbijatele kallinenud. Augustis avaldatud andmed Vene jaeturu kohta näitasid, et toidu jaemüük kukkus Venemaal 10 protsenti, mis on suurim langus alates sellest, mil jaemüügiandmeid koguma hakati. Bloombergi andmetel on sellest otseselt mõjutatud kõik suuremad toidu jaemüüjad, sealhulgas ka O’Key.
Vene majanduse indikaatorid näitavad, et rahval läheb üha halvemini. Näiteks on kümnendat kuud järjest langenud venelaste elustandard. Augustis langesid Venemaal palgad võrreldes eelmise aasta sama ajaga inflatsiooniga arvestades 11 protsenti. See kajastus ka suuremate jaemüüjate augusti müüginumbrites, mis olid märgatavalt nõrgemad.
Kasum järsus languses
Analüütikute väitel pole O’Key ärimudel piisavalt paindlik, et kiiresti sortimenti muuta ja agressiivselt hindu kärpida, mida näitavad ka O’Key kolmanda kvartali nukrad tulemused. Kuigi käive suurenes võrreldes eelmise aasta sama ajaga 7 protsenti, 38,4 miljardi rublani, langes kasum aktsia kohta ligi 70 protsenti, 1,19 rublani.
Suve keskpaigas pikendas Euroopa Liit Venemaa vastu kehtestatud
majandussanktsioone ja see mõjub kahjulikult kogu Venemaale. O’Key grupp on samamoodi üks nendest firmadest, keda pole sanktsioonide mõju jätnud puutumata. Seetõttu usun, et jaemüüja aktsiahinnal on praeguselt tasemelt veel langemisruumi.
Seotud lood
Edgar Savisaarele altkäemaksu andmise kahtlustuse saanud ärimehe Hillar Tederi sõnul pole erakondadele annetamisel ja altkäemaksuasja kahtlustusel omavahel seost - annetajate nimekirjas on alati oldud.
Tänapäeval ei räägita videokaameratest enam ainult objektide turvalisuse tagamise kontekstis. Tehnoloogia kiire areng on muutnud videovalve lahendused mitmekülgseteks tööriistadeks, mis pakuvad palju enamat kui pelgalt valvet.